PowerShell hızlandırma yolları


PowerShell windowsta kullanmayı en sevdiğim ve en geniş çözümü sunan komut satır uygulamasıdır. Artık bu güzel uygulama sadece windowsta değil, tüm işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir. Hem de, bazı komutlarda çok daha hızlı reaksiyon vermektedir.

https://github.com/PowerShell/PowerShell

Bu linkle, istediğiniz OS modeline göre paketinizi indiriniz. Özellikle Windows kullanıcıların indirmesini tavsiye ederim. PWSH ismiyle, powershell’in tüm özellikleri ile kullanabilirsiniz. Bazı spesifik konularda daha hızlı komut algoritması vardır. Örneğin önemli bir komut olan Group-Object, normal powershell’den çok daha hızlı yanıt vermektedir. Kendi ölçtüğüm 165Bin satırı: normal powershell 205 saniyede grupladı, PWSH ise sadece 3 saniyede aynı işlemi yaptı. Siz de ölçmek isterseniz,  komut öncesinde $start = Get-Date  sonrasında ise $stop = Get-Date ve ($stop - $start).TotalSeconds komutlarını ekleyerek komutun çalışma süresini hesaplayabilirsiniz.

Linuxta kullanımı ise gayet basit. Normal powershell için yazdığınız PS1 dosyasını:  pwsh DOSYA.ps1 bash komutu ile çalıştırabilirsiniz. Veya sadece pwsh komutu ile, poweshell arayüzüne erişebilirsiniz.

, ,

  1. Henüz hiç yorum yok.
(yayınlanmayacak)